ثبات به اقتصاد ایران بازگشته است

به گزارش وبلاگ پلاک 9، خبرنگاران: وزیر اقتصاد از بازگشت ثبات به اقتصاد ایران و تداوم این وضعیت در سال آینده اطلاع داد و گفت: سند جامع همکاری مشترک بین دو کشور ایران و چین امضا شده است.

ثبات به اقتصاد ایران بازگشته است

به گزارش خبرنگار اقتصادی وبلاگ پلاک 9، علی طیب نیا وزیر امور اقتصاد و دارایی بعدازظهر امروز در پانزدهمین اجلاس همکاری های کمیسیون مشترک ایران و چین با خوش آمدگویی به وزیر بازرگانی چین و هیئت همراه گفت: دو ملت ایران و چین دارای روابط تاریخی مستحکم دینی و فرهنگی و همچنین روابط اقتصادی مشترک هستند که در این زمینه دستاوردهای مشترکی در مسائل تاریخی، سیاسی و اقتصادی داشته ایم.

وی با تأکید بر اینکه ادامه مناسبات موجب اثرات مثبت بین دو کشور و همچنین کشورهای همسایه شده است، توضیح داد: دولت ایران همیشه علاقه مند به توسعه مناسبات خود با کشورهای مهم، البته با رعایت روابط متقابل بوده است.

وزیر اقتصاد با تأکید بر اینکه زمینه های مهمی برای گسترش همکاری های ایران و چین همچنان وجود دارد، اضافه نمود: طی مدت کوتاهی از استقرار دولت یازدهم با اجرای برنامه ها و سیاست های اقتصادی پیروز شدیم شرایط ثبات را به اقتصاد ایران برگردانیم و زمینه را برای رشد و رونق اقتصادی فراهم سازیم.

وی با اشاره به اینکه طبق آمار مراکز دنیای در امسال و سال آینده اقتصاد ایران به شرایط رشد و رونق اقتصادی بازمی گردد، گفت: البته در این مدت ثبات اقتصادی در کشور حاکم خواهد بود.

وزیر اقتصاد اضافه نمود: با توجه به تنوع ظرفیت های اقتصادی و مزیت فراوان اقتصاد ایران استفاده از وضعیت فنی و اقتصادی خارجی در سیاست های اقتصادی کشور در نظر گرفته شده و دولت سهم مهمی برای این طرح در نظر گرفته است.

این عضو کابینه دولت یازدهم با بیان اینکه در پروژه های زیربنایی و توسعه ای زمینه های همکاری بین دو کشور وجود دارد، گفت: این پروژه ها عبارت اند از راه آهن، برق، فولاد و پتروشیمی و سایر بخش ها که ظرفیت فراوانی برای همکاری بین دو کشور در این بخش ها وجود دارد.

طیب نیا با تأکید بر اینکه دولت در حال سیاست گذاری برای راهنمایی سرمایه گذاری داخلی و خارجی در این طرح ها است، اضافه نمود: شرکت های پیمانکار و مهندسی چین می توانند نقش مهمی را در قالب ترتیبات قراردادی در اجرای این طرح ها اعمال نمایند.

وی در ادامه به بازار بورس و ثبات آن بین بازارهای منطقه و دنیا اشاره و توضیح داد: هم اکنون ارزش بازار بورس ایران بیش از 160 میلیارد دلار است که یکی از پررونق ترین دوران خود را در حال حاضر سپری می نماید؛ البته ترتیبات لازم برای جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی در این بازار اجرا شده است.

وزیر اقتصاد در ادامه با اشاره به حجم بالای مبادلات تجاری غیرنفتی بین دو کشور اضافه نمود: این مبادلات باعث شده چین به عنوان دومین شریک تجاری ایران در حوزه غیرنفتی تبدیل گردد؛ در دو سال گذشته بیش از 25 میلیارد دلار حجم مبادلات ایران و چین بوده که البته بیش از 14 میلیارد دلار واردات در این مدت اجرا شده است.

طیب نیا با ابراز امیدواری از ارتقای روند رو به رشد همکاری مشترک دو کشور توضیح داد: امیدوارم فرصت های تجاری برای سرمایه گذاری مشترک بلندمدت بین ایران و چین فراهم گردد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: یکی از ویژگی های مهم قاره آسیا خوداتکایی آن از نظر منابع، تکنولوژی و نیروی انسانی است که البته یکی از جلوه های خوداتکایی حوزه انرژی بوده که ایران با توجه به منابع سرشار انرژی نماینده این بخش در منطقه می باشد.

وی اضافه نمود: بخش دیگری از این قاره با قرار دریافت در راستا توسعه به اقتصاد نوظهور تبدیل شده که چین را در این میان می توان طلایه دار اقتصادهای نوظهور برشمرد، البته در این زمینه باید به نقش ذخایر بالای انرژی و نفتی در ایران اشاره نمود، چرا که با دارا بودن رتبه اول گازی و رتبه دوم نفتی دو کشور می توانند در توسعه روابط مشترک نقش مهمی داشته باشند.

طیب نیا ادامه داد: از سوی دیگر چین با توجه به ظرفیت های بالای اقتصادی، دانش فنی و شرکت های باتجربه با سرمایه گذاری در سایر کشورها قادر به اجرای طرح های بالادستی در حوزه نفت و انرژی خواهد بود.

وزیر اقتصاد اضافه نمود: پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و چین در شرایطی برگزار شده که شاهد رشد و توسعه همکاری های دو طرف هستیم و امیدواریم این روابط در آینده گسترش یابد؛ با توجه به توافقات اجرا شده بین نمایندگان ذی ربط دو کشور سند پایانی اجلاس با عنوان همکاری های مشترک دوجانبه در حوزه های صنعت، بانک، کشاورزی، بهداشت، تجارت، ارتباطات، تعاون و کار، توسعه شهری روستایی، کشتیرانی، فنی و تکنولوژی، حمل و نقل و سایر حوزه ها بین وزیر بازرگانی چین و بنده امضا خواهد شد.

طیب نیا در سرانجام پیشنهاد تشکیل کمیته دائمی به منظور انجام هماهنگی و نظارت بر اجرای تفاهم نامه و موافقتنامه ها را عنوان کرد و خواست: بعد از تشکیل این کمیته اعضا هر سه ماه یک بار با یکدیگر جلسه داشته نتایج را به اعضای کمیسیون های دو کشور ارائه دهند.

منبع: تسنیم

به "ثبات به اقتصاد ایران بازگشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبات به اقتصاد ایران بازگشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید