ایجاد رونق با ورود 20 درصد دارایی های دولت به چرخه اقتصاد

به گزارش وبلاگ پلاک 9، خبرنگاران: فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه ارزش دارایی های دولت هفت میلیون میلیارد تومان برآورد می شود، گفت: اگر تنها 20 درصد از دارایی های دولت ارزیابی شده و در چرخه اقتصاد قرار گیرد، باعث رونق می شود.

ایجاد رونق با ورود 20 درصد دارایی های دولت به چرخه اقتصاد

به گزارش وبلاگ پلاک 9، فرهاد دژپسند روز شنبه در نشست با معاون اول رییس جمهوری، افزود: باید همه مسائل سرمایه گذار در دفترش قابل حل باشد و نیاز به مراجعه نداشته باشد.

وی ادامه داد: سال 98 تلاش قابل توجهی انجام شد. امسال قرار است با موافقتی که از رئیس قوه قضائیه گرفته شده دادگاه تجاری ایجاد شود. هم چنین پنجره واحد الکترونیک برای تجارت ایجاد می شود و سرمایه گذار برای دریافت مجوزها نباید از دفترش بیرون برود و بسکمک از مجوزهای غیر ضروری هم باید لغو شود.

دژپسند با بیان اینکه هنوز گرفتار مکاتبات با دستگاه های اجرایی هستیم، افزود: برخی از این مجوزها نقش مانع دارند که باید اینها جمع شود. نباید وقت سرمایه گذار برای مجوزها تلف شود و بابت آن هزینه بدهد.

وی با بیان اینکه هدف از جذب سرمایه گذاری خارجی تنها پر کردن شکاف سرمایه گذاری در بازار سرمایه نیست، افزود: سرمایه گذاری خارجی، ابزار و کانالی برای انتقال فناوری به کشور و نیز کمک به رشد و توسعه موثر و افزایش بهره وری است.

دژپسند گفت: ما در غل و زنجیر حرکت می کنیم و هر چه تلاش می کنیم این غل و زنجیر آن را می بلعد، مگر من چقدر می توانم وزیر باشم. بالاخره اگر کوپنی هم باشد، کوپن ما تمام می شود بنابراین باید فضای کسب و کار را روان کنند، زیرا سرمایه گذار گاهی کلافه می شود.

وی یادآور شد: در زمان رای اعتماد، شعار اقتصاد هوشمند را مطرح کردم که خیلی ها فکر می کردند فانتزی است، در حالی که تنها راه میان بر برای افزایش و جهش تولید از جهت اقتصاد هوشمند است.

دژپسند گفت: اقتصادیات و خزانه داری باید هوشمند و الکترونیکی شود و سامانه تدارکات زیر نظر ذیحسابان باشد و خریدهای دولتی در محیط الکترونیکی و با حضور مشتریان انجام شود.

وی افزود: در حال حاضر 70 درصد بانکداری کشور ما دولتی یا اصل 44 است که باید اینها دیجیتالی شوند. در سال قبل معیارهای بانکداری دیجیتالی را ابلاغ کردیم. باید همه مشتریان پیشین و پسین بانکداری به محیط الکترونیکی برگردند.

وزیر اقتصاد گفت: در گمرک همانگونه که گزارش دادیم امروز 58 درصد از فعالان در جهت و کریدور سبز گمرک قرار دارند و اگر کریدور آبی هم فعال شود، نظارت های مضر در گمرک را برمی داریم و گمرک باید هوشمند شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین در مورد مولدسازی دارایی های دولت اینگونه اعلام کرد: بر اساس گزارشی که مسئول خزانه داری در آبان 97 ارائه کرد، دارایی های دولت هفت میلیون میلیارد تومان برآورد شده بود که البته نمی توان همه این دارایی ها را ارزیابی کرد.

وزیر اقتصاد افزود: اما اگر تنها 20 درصد از دارایی های دولت ارزیابی شود و در چرخه اقتصاد قرار گیرد، باعث رونق می شود. امروز بیش از 2 هزار و 800 هزار میلیارد تومان شرکت دولتی ارزیابی شده و بروز شده در کشور داریم که قابلیت واگذاری دارند.

وی ادامه داد: اگر 20 درصد مازاد دارایی های دولت را عرضه کنیم، مانند دارایی های پروژه امید شهر می توان رونق ایجاد کرد.

دژپسند گفت: دارایی های زیادی وجود دارند که راکد مانده اند. وقتی به فلان دستگاه اجرایی می گوییم چرا این دارایی ها راکد مانده اند، می گویند بعدا طرح توسعه اجرا می کنیم.

منبع: اقتصادنیوز

به "ایجاد رونق با ورود 20 درصد دارایی های دولت به چرخه اقتصاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد رونق با ورود 20 درصد دارایی های دولت به چرخه اقتصاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید