با مشهورترین ارز های مجازی دنیا آشنا شوید

به گزارش وبلاگ پلاک 9، خبرنگاران: مدتی است که ارز های مجازی و دیجیتال، به چرخه اقتصاد دنیای وارد شده اند و کم کم به بخشی تأثیرگذار از مبادلات اقتصادی دنیا تبدیل می شوند. ارز های دیجیتال برخلاف واحد های پولی کشورها، توسط یک دولت، سازمان و یا بانک خاص پشتیبانی نمی شوند بلکه به عنوان یک واحد پولی غیرمتمرکز، کاراکتر و شخصیت خود را دارا هستند.

با مشهورترین ارز های مجازی دنیا آشنا شوید

ارز های سنتی میزان اهمیت و ارزش خود را در هماهنگی با اقتصاد دنیای و کشور مبدا به دست می آورند، اما ارز های دیجیتال با توجه به شکل ساختار، امن بودن و میزان محبوبیت بین کاربران، ارزش گذاری می شوند.

شاید بسیاری از مخاطبان این مطلب، با ارز مجازی بیت کوین آشنایی داشته باشید، اما ما علاوه بر معرفی این ارز مشهور و بین المللی، دیگر ارز های مجازی تأثیرگذار در بازار را به شما معرفی خواهیم کرد. ارز هایی که با افزایش یا کاهش قیمت آنی خود، درامد و سرمایه گذاری افراد را با تغییرات بسیار زیادی روبرو می نمایند.

بیت کوین (Bitcoin)

بیت کوین یک ارز مجازی غیرمتمرکز است که توسط هیچ مجموعه و سازمانی خاص پشتیبانی نمی شود. درواقع هر کاربر به عنوان عضوی از زنجیره بیت کوین، هم به عنوان کاربر این ارز در مجموعه مجازی بیت کوین فعالیت می نماید و به صورت همزمان بخشی از بانکداری مجازی این ارز را به عهده دارد.

بسیاری از کشورها، استفاده از بیت کوین در مبادلات اقتصادی را مجاز می دانند، اما حتی کشور هایی که مخالفتی با استفاده از بیت کوین ندارند، باور دارند که بیت کوین یک ارز نیست و باید به چشم یک کالا به آن نگاه کرد.

هویت پدیدآورنده بیت کوین هنوز معین نیست. ساتوشی ناکاموتو که به عنوان سازنده این ارز شناخته می شود، یک شخصیت مجازی و مجهول است. او آخرین بار در سال 2011 بیان کرد که از پروژه بیت کوین جدا شده و به فعالیت های دیگر مشغول است.

اشخاص زیادی تاکنون به عنوان شخصیت واقعی ساتوشی معرفی گردیده اند که شاید نزدیک ترین فرد به شخصیت واقعی ناکاموتو، کریک رایت، مهندس کامپیوتر و بازرگان مشهور استرالیایی باشد که خود نیز در مقطعی ادعا داشت که سازنده بیت کوین است.

به طورکلی با توجه به نامعین بودن نقطه شروع بیت کوین و همچنین انتقاداتی که به طراحی این ارز قدیمی وارد است، ارز های مجازی جدیدی سعی به جایگزینی بیت کوین داشته اند که تعدادی از آن ها نیز تا حدودی پیروز بوده اند. البته بیت کوین هنوز هم به عنوان ارز مرجع در مبادلات ارز های مجازی دنیا شناخته می شود.

ایراد در طراحی و روش های جابجایی و به دست آوردن این ارز باعث شده تا مصرف بسیار زیادی از منابع برقی زمین، به ارز بیت کوین اختصاص داده شود. محبوبیت به دست آوردن (ماینینگ) این ارز آن قدر زیاد است که می توان گرمای فراوریشده توسط سخت افزار های استفاده شده ماینینگ را در گرمایش زمین تأثیرگذار دانست.

اتریوم (Ethereum)

اتریوم دومین ارز دیجیتال مشهور دنیا است که در سال 2013 توسط ویتالیک بوترین ارائه شد. ویتالیک باور داشت که بیت کوین دچار نقاط ضعف و مسائل بسیار زیادی است که باید توسط یک ارز مجازی قدرتمند حل و جایگزین شود.

این موضوع البته به معنی پیروزیت در پیشبرد اتریوم نبود، زیرا پس از مدتی، ایراد هایی به همین شبکه اقتصادی مجازی نیز وارد شد و ارز های جدیدتر با تکنیک های تازه، در جایگزینی اتریوم معرفی گردیده اند.

اتر ارز ارائه شده در شبکه اتریوم است که به واحد های کوچک تری از جمله سابو تقسیم می شود. هر اتر معادل یک میلیون سابو است. در مبادلات اجرا شده با اتریوم، هزینه جابجایی ارز در مقایسه با بیت کوین، در سطحی پایین تر واقع شده است.

ریپل (Ripple)

ریپل سومین ارز مجازی مشهور دنیا است که برخلاف بیت کوین و اتریوم، در هر واحد از قیمتی بسیار پایین برخوردار است. البته این به معنی بی ارزش بودن ریپل نیست، زیرا این ارز دیجیتال، حجم بسیار بالایی از مبادلات دنیا کریپتو را به خود اختصاص داده است.

ریپل یک ارز مجازی جدید نیست و پایه های آن به سال 2005 میلادی بر می شود. هرچند شهرت و همه گیر شدن ریپل را باید در سال 2013 جستجو کرد. در سال 2018 شکایاتی از این ارز مجازی مشهور انجام شد که باعث شد میزان محبوبیت آن کاهش بیابد. شاکی ها باور داشتند که ریپل برای جمع آوری پول بیشتر، ارز زیادی را به بازار کریپتو دنیا وارد نموده است.

هزینه جابجایی در ارز ریپل بسیار ناچیز است و میزان مصرف برق و سخت افزار نیز در مقایسه با بیت کوین، در سطحی پایین تر واقع شده است. هرچند همه این نکات مثبت باعث نشده تا ریپل به عنوان جایگزین بیت کوین معرفی و محبوب شود.

لایت کوین (Litecoin)

لایت کوین یکی از اولین ارز های دیجیتال دنیا است که در مدتی کم پس از ارائه بیت کوین و با هدف بهبود این ارز به دنیا معرفی گردید. لایت کوین که به بیت کوین نقره ای نیز مشهور است در عمل شباهت بسیار زیادی به بیت کوین دارد. هرچند هزینه جابجایی و میزان انرژی و برق مصرفی در لایت کوین پایین تر است و سرعت جابجایی ارز نیز در مقابل با بیت کوین افزایش یافته است.

چارلی لی که پیش ازاین در شرکت گوگل فعالیت داشته است و یک مهندس مشهور در دانشگاه MIT است، به عنوان سازنده لایت کوین شناخته می شود. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از کاربران و کارشناسان، لایت کوین را به عنوان گزینه جایگزین بیت کوین در آینده ای نزدیک، معرفی نمایند.

بیت کوین کش (Bitcoin Cash)

بیت کوین کش یک ارز مجازی مشهور است که در سال 2017 از روی کد های موجود در بیت کوین و به منظور بهبود سرعت و کاهش مصرف انرژی، طراحی و به بازار ارائه شد. این جدایی که به هاردفورک مشهور است به این معنی است که در زمان ارائه هر مقدار بیت کوین در کیف پول شما وجود داشت، به همان مقدار نیز بیت کوین کش را دریافت می کردید.

البته این خاتمه ماجرا نبود و بحث و جدل های زیادی در این انتقال عجیب ایجاد شد. در خاتمه علاوه بر جدا شدن بیت کوین کش، یک ارز مجازی جدید با نام بیت کوین SV نیز با هاردفورک از بیت کوین، فراوری و به بازار معرفی گردید.

در حال حاضر تمامی صرافی های مشهور ارز مجازی که از بیت کوین پشتیبانی می نمایند، بیت کوین کش را نیز به عنوان یکی ارز های مجازی مشهور معرفی و ارائه می نمایند. هرچند در عمل این ارز نتوانسته جایگزینی مناسب برای بیت کوین باشد.

دش (Dash)

در بازار کریپتو دنیا، دش با نام کوین سیاه شناخته می شود، زیرا یکی از اهداف این ارز مجازی، عدم توانایی در پیگیری جابجایی ارز بین حساب های مختلف است. این ارز در سال 2014 نام خود را از Dark Coin به Dash تغییر داد و پس ازاین بود که به شهرت و محبوبیت آن افزوده شد.

دش که در عمل شباهت زیادی به بیت کوین دارد، با استفاده از پردازنده و کارت گرافیک، قابل پردازش و ماین است. البته در نظر داشته باشید که در مقایسه با بیت کوین، به دست آوردن و استخراج دش، احتیاج به سخت افزاری ضعیف تر دارد.

کاردانو (Cardano)

کاردانو یا ADA یکی از مدرن ترین و امن ترین ارز های مجازی دنیا است که از یک فناوری خاص و بسیار کم حجم در استخراج و جابجایی ارز بهره می برد.

درواقع کاردانو را می توان آینده پیروز ارز های مجازی از نظر طراحی دانست، زیرا این ارز نه تن ها به سخت افزار قدرتمند برای پردازش احتیاج ندارد بلکه سرعت جابجایی و میزان امنیت بیشتری را در مقایسه با بیت کوین ارائه می دهد.

هرچند هیچ کدام از دلایل بالا نتوانسته به محبوبیت ارز کاردانو منجر شود و ADA همچنان به عنوان یک ارز آلترناتیو شناخته می شود.

بایننس کوین (Binance Coin)

بایننس یک صرافی آنلاین و بین المللی است که به عنوان اولین صرافی ارز های دیجیتال و دومین صرافی بزرگ دنیا در زمینه جابجایی اقتصادی بین المللی شناخته می شود. ارز دیجیتالی بایننس کوین نیز توسط همین صرافی و برای جایگزینی بیتکوین به بازار ارائه شده است.

با توجه به پشتیبانی بایننس از بایننس کوین، می توان انتظار داشت که این ارز دیجیتال به سرعت به رقیب اصلی بیت کوین تبدیل شود. حضور بایننس در مراحل طراحی و فراوری این ارز، بایننس کوین را به یکی از امن ترین ارز های دنیا برای سرمایه گذاری تبدیل نموده است.

وب مانی (WebMoney)

بسیاری از کاربران ممکن است از تفاوت ارز های دیجیتال با بانک های مدرن مجازی مطلع نباشند. بانک های مجازی مثل پی پال و وب مانی، یک ارز مجازی اختصاصی را به شما ارائه نمی دهند بلکه تنها به کاربران اجازه می دهند تا ارز های واقعی مثل دلار و یورو را با سرعتی بیشتر و بدون دخالت بانک های فیزیکی، منتقل نمایند.

بااین حال وبمانی را می توان پیروز ترین بانک مجازی هماهنگ با ارز های مجازی دانست. در بسیاری از صرافی دنیا می توانید ارز های دیجیتال خود را به پول دلاری وبمانی تبدیل کنید.

بسیاری از فروشگاه های اینترنتی دنیا که در خارج از آمریکا قرارداشته باشند، وبمانی را به عنوان یک روش امن جابجایی پول و خرید قبول دارند. این بانک آنلاین و دیجیتال بهترین گزینه تبدیل ارز های مجازی موجود به پول واقعی و فیات در کشور ایران است.

منابع: بایننس، ویکی پدیا، دیجیتال کورنسی، سی نت

منبع: برترین ها

به "با مشهورترین ارز های مجازی دنیا آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با مشهورترین ارز های مجازی دنیا آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید