خاطره بازهای سینما برای تماشای این تئاتر دعوت شدند

به گزارش وبلاگ پلاک 9، این نمایش برای تمام کسانی که خاطره ای با سینما دارند دوست داشتنی خواهد بود؛ یعنی مردان و زنانی که مویی سفید کرده اند. ما از کازابلانکا و قیصر قصه گفتیم تا دختر پسرهای دهه 70 ای و80 ای که جوکر و ماهی،گربه را دوست دارند.

خاطره بازهای سینما برای تماشای این تئاتر دعوت شدند

به گزارش وبلاگ پلاک 9،اجرای نمایش ته بلیط به کارگردانی علیرضا حمیدین از این هفته در تماشاخانه ملک شروع شد، محتوای این نمایش تلفیقی از دو هنر سینما و تئاتر است و به نوعی به آثار شاخص سینمای ایران و جهان ادای دین شده است.

حمیدین، کارگردان جوان این نمایش متولد سال 63 است و در یک رشته غیرمرتبط به هنر تحصیل کرده اما از 10 سال قبل در کلاس های آزاد هنری کارگردانی سینما و فیلمنامه نویسی و کارگردانی تئاتر و درام شناسی تئاتر را فرا گرفته است.

ته بلیط اولین تجربه کارگردانی رسمی او به حساب می آید و پیش از این، یک نمایش را به شکل خصوصی در موسسه کارنامه اجرا کرده اما کارنامه بازیگردانی او شامل شش عنوان نمایش است.

علیرضا حمیدین درباره ایده اولیه این اثر به وبلاگ پلاک 9 گفت: ته بلیط از 20 خرده پیرنگ شکل گرفت. شاید قهرمان این نمایش آدم هایی باشند که به دور از تمام شلوغی های شهر؛ تنها و بی صدا به سینما می فرایند فقط فیلم خوب می بینند.تمام کاراکترهای من ریشه در واقعیت این سرزمین دارند که در طی جهت نمایش دراماتیک شده اند و فکر می کنم ما بعد از سالها داریم از آنها حرف می زنیم. در دورانی این سینما با اینکه پول زیادی نداشته اما روزهای خوبی داشته؛ روزهایی که هامون و باغ های کندلوس و ماهی ها عاشق می شوند و طعم گیلاس ساخته می شدند. حالا چطور؟ حالا با اینکه گردش مالی عجیب و غریبی اتفاق می افتد اما حال سینما اصلا خوب نیست؛ چه از نظر کیفیت فیلم ها و چه از نظر پول های مشکوک و چه از نظر سرمایه گذارانی که حداقل برای ارتقا فرهنگ وارد این جهت نشده اند و الان تیاتر ما به سرعت نور به آن سمت حرکت می کند.

او ادامه داد: از سوی دیگر هنر پست مدرن یا فراپست مدرن این روزها تلفیق انواع سبک ها و ژانرها و اساسا هنرهای متفاوت را می پسندد و تجربه ادغام سینما در تیاتر برایم چالش جذابی بود.

در این نمایش بعضی از بازیگران دیالوگهای خود را میان جمعیت و روی صندلی تماشاگران ادا می کنند و حمیدین درباره چنین میزانسن هایی توضیح داد: من از روز اولی که تمرین را شروع کردم، اطمینان داشتم حداقل با یک یا دو بازیگر از میان تماشاگران اجرا را شروع خواهم کرد و این از علاقه من به تیاتر آلترناتیو و پرفورمنس ناشی می شود. برایم جذاب است که تماشاگر هم خودش را بخشی از داستان ببیند نه فقط همذات پنداری کند. مثلا راه رفتن یاقوت (زن قرمزپوش میدان فردوسی) از یک عکس خیلی دور از سینما می آید که در پژوهش قبل از کار به آن رسیدیم. نحوه ورود تماشاگران توسط سیاوش و غلام شکل می گیرد و درنا هم اساسا با تماشاگر وارد سالن می شود. برای همین من دنبال سالنی بودم که دارای راهروی وسط میان تماشاگران باشد و با ترفندهایی پیروز شدیم در سالن ملک این میزانسن ها را اجرا کنیم.

این کارگردان جوان در پاسخ به این سوال که این نمایش را برای چه گروهی از مخاطب آماده کرده توضیح داد: من مخاطبان را دسته بندی نکردم. این کار برای تمام کسانی که خاطره ای با سینما دارند دوست داشتنی خواهد بود؛ یعنی مردان و زنانی که مویی سفید کرده اند. ما از کازابلانکا و قیصر قصه گفتیم تا دختر پسرهای دهه 70 ای و80 ای که جوکر و ماهی گربه را دوست دارند. پس همه اقشار روشنفکر می توانند با دیدن داستان سهراب ِهامون پرست همذات پنداری کنند و هم کسانی که دنبال حال خوب هستند با غلام و زهرا اما یک نکته را مطمئن هستم؛ کسانی که فقط می خواهند بخندند از تیاتر ما لذت نخواهند برد.

نمایش ته بلیط هر شب ساعت 19:20 در تماشاخانه ملک روی صحنه است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خاطره بازهای سینما برای تماشای این تئاتر دعوت شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاطره بازهای سینما برای تماشای این تئاتر دعوت شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید